Şırnak Parça Kontör Bayiliği Hakkında...

Şırnak’a gidip gezilecek yerleri gezmeden dönerseniz yazık edersiniz. Oldukça fazla gezilecek ve görülecek yere sahip olan Şırnak iline gidenler şimdiden listesini hazırlamalılar. Gitmeden önce nereleri gezip nereleri göreceğinin listesini yaparak Şırnak’a gidince rahat eder.

Finik Ören Yeri ve Kalesi Şırnak Cizre’de bulunan bu ören yeri, M.Ö. 4000 yılından kalmadır. Bu ören yerinde saraylar, mağaralara oyulmuş evler, kadın ve erkek kabartmaları bulunmaktadır. Bu ören yerine yakın olan kalede de benzer kabartmalar mevcuttur. Bazebde Ören Yeri Bu ören yeri Dicle Nehrinin kıyısında bulunmaktadır. İlk çağdan kalma olan bu ören yerinde bulunan taş köprüyü görmeden gitmeyin. Cizre Ulu Cami Dikdörtgen bir plana sahip bu cami aslında bir kilise idi. 639 yılında camiye dönüştürülen caminin en önemli özelliği iki başlı ejder ve aslan figürlerinden oluşan kapı tokmağıdır. Ayrıca 1160 yılında Cizre Beyi Baz Şah’ın oğlu Al Sencer tarafından yeniden yaptırılmıştır. Hz. Nuh (a.s.) Türbesi Birçok tarihçiye göre Hz. Nuh Peygamber (a.s.)’ın tufandan sonra burada bulunan Cudi dağına oturmuştur. Tufandan sonra da burası yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hz. Nuh Peygamber’e ait olduğu söylenen mezarın türbesi restorasyon işleminden sonra ziyarete açılmıştır. Kasrik Ören Yeri Su bentlerinin, köprülerin ve kalıntıların bulunduğu bu ören yerine Sazirka’da denilmektedir. Ilıman bir iklime sahip olması sebebiyle bazı medeniyetler bu bölgeyi yazlık olarak kullanımıştır. Zaten günümüzde yaşayan halk da bu bölgede piknik yapmak için bu bölgeye gelmekteler. Kırmızı Medrese Cizre Beyliği tarafından 15. yüzyılda yapılan bu medrese ismini, kırmızı renkli tuğlalarından almaktadır. Bu medresenin içerisinde külliye, dershane, avlu, yemekhane ve mezarlar var. Abdaliye Medresesi Bu medrese, Mem-u Zin adlı eserde de geçen yerdir. 15. yüzyılda yapılan bu medrese hem Arap ülkelerinden hemde vatandaşlardan ilgi görmektedir. Bu medreseyi ilgi odağı yapan ise bahsettiğimiz eserde sevipte kavuşamayan Mem ve Zin’in aşkıdır. Bu aşkı engelleyen Bekir isimli birisi. Cudi Dağı Şırnak’ın sembollerinden birisi olan Cudi Dağı, bir çok olaya da konu olmuştur. Bir çok rivayette Hz. Nuh (a.s.)’ın gemisinin bu dağ üzerine oturduğu belirtilmekte.

Güzeller güzeli Şırnak ilimizde işyeriniz varsa (Bakkal, Kırtasiye, Telefoncu, Mandıra, Market ve Vergi Levhası olan tüm işletmeler) sitemizden Şırnak Parça Kontör Bayiliği alarak, TL ve paket yüklemesi yaparak, müşterilerinizin fatura ödemelerini gerçekleştirip fazladan gelir elde edebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için iletişim kısmından lütfen bize ulaşabilirsiniz.

Sitemizde sadece parça kontör hizmeti verilmemektedir. Bunun yanısıra fatura ödeme bayiliği hizmeti de alabilirsiniz.