Kilis Parça Kontör Bayiliği Hakkında...

Kilis’e gidip gezilecek yerleri gezmeden dönerseniz yazık edersiniz. Oldukça fazla gezilecek ve görülecek yere sahip olan Kilis iline gidenler şimdiden listesini hazırlamalılar. Gitmeden önce nereleri gezip nereleri göreceğinin listesini yaparak Kilis’a gidince rahat eder.

Ravanda Kalesi Polateli ilçesine bağlı olan kale il merkezine de 24 kilometre mesafededir. Diğer adı Ravandan olan Belenözü köyünde bulunuyor. Yüksek bir tepe üzerine kurulmuştur ve geniş bir açıya bakar. Afrin Çayının doğusundadır ve bulunduğu dağın sivri bölümü oyularak yapılmıştır. Salih Ağa Kasteli Adından da anlaşılacağı gibi Salih Ağa isimli bir hayır sever tarafından yaptırılmıştır. 1 tane ana girişi 2 tane yan girişi bulunan bu kastele gelen su eskiden İlezi yöresindeki 5 farklı kaynaktan sağlanırdı ama şimdi su yok. Kilis Eski Hamam Bu hamam, Emir Kasım oğlu Emir Canbolad tarafından yaptırılmıştır. Hem soğukluk hem sıcaklık hemde ılıklık bölümleri vardır. Soğukluk bölümü düzgün olan kesme sarı taşlardan yapılırken diğer bölümler sarı ve siyah olan taşlardan yapılmıştır. Mimarisi oldukça etkileyicidir. Geleneksel Kilis Evleri Kilis’de bulunan geleneksel evlerin avlusu vardır ve bunlar taş, kerpiç ve leften yapılmıştır. Lef, Kilis ve çevresindeki taş ocaklarından çıkartılan kirli beyaz renkli bir taştır. Evin bütün pencereleri avluya dönüktür. Sokağa yapılan penceresi olan ev neredeyse yoktur. Bu evler genellikle avlu, mutfak, odalar ve mağaralardan oluşur. Bu evlere popüler bir örnek Kilis ÇATOM binasını verebiliriz. Neşet Efendi Konağı Bu konak, adından da anlaşılacağı gibi Neşet Topaloğlu tarafından 1925 yılında yaptırılmıştır ve yapımı 2 yıl sürmüştür. Yapan mimar ise Kilis Hükümet Konağını da yapan Mimar’us Sultan lakaplı Halepli Hacı Ahmet Usta’dır. Kilis’in meşhur taşı olan kesmelik taşlardan yapılmıştır. Kullanılan mermerler ve fayanslar ise İtalya’dan getirilmiştir. Bunlar deniz yoluyla İskenderun üzerinden getirilmiştir. Merdivenler ise Gaziantep mermerinden yapılmıştır. Kilis Höyükler Kilis’te bir çok höyük bulunmaktadır. Bunların başında ise Oylum Höyüğü gelmektedir. Diğer bazı höyükler ise şöyle; Çatal Höyük, Kumsurun Höyük, Leylit Höyük, YAvuzlu Höyük, Sinnap Höyük, Polatbey Höyük, Murat Höyük v.b.

Güzeller güzeli Kilis ilimizde işyeriniz varsa (Bakkal, Kırtasiye, Telefoncu, Mandıra, Market ve Vergi Levhası olan tüm işletmeler) sitemizden Kilis Parça Kontör Bayiliği alarak, TL ve paket yüklemesi yaparak, müşterilerinizin fatura ödemelerini gerçekleştirip fazladan gelir elde edebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için iletişim kısmından lütfen bize ulaşabilirsiniz.

Sitemizde sadece parça kontör hizmeti verilmemektedir. Bunun yanısıra fatura ödeme bayiliği hizmeti de alabilirsiniz.